تلفن 021 88316704
Show menu

دانلود مطلب

همانطور که اطلاع دارید، سنگوما سعی کرده است نصب و ارتباط سخت افزاری های خود با FreePBX را به ساده ترین روش ممکن، فراهم نماید تا از این طریق، یک سیستم کاملاً یکپارچه در اختیار داشته باشید. نصب کارت های تلفنی این تولیدکننده، بر روی سرور فری پی بی ایکس نیز شامل این سادگی بوده که در ادامه، تنظیمات مربوط به آن را بررسی می کنیم.

برای شروع، پس از نصب کارت تلفنی روی سرور، به سرور از طریق SSH متصل شده و مانند تصویر زیر، دستور wanrouter hwprobe verbose را اجرا کنید تا از صحت کارت و شناسایی آن توسط سرور اطمینان حاصل نمایید.

سیستم تلفنی رایگان

در تصویر بالا ما از کارت سنگوما A102 استفاده کرده ایم که می توان اطلاعات کارت را مشاهده نمود.

برای تنظیم کارت، وارد محیط گرافیکی فری پی بی ایکس شده و به مسیر زیر را طی کنید:

Connectivity > DAHDI Config

در ابتدا با پیغام زیر مواجه خواهید شد که یک هشدار بوده و بدین معنی می باشد که قابلیت Write کردن یا همان نوشتن روی فایل های تنظیمات مربوط به DAHDI در حال حاضر غیر فعال می باشد:

سانترال نرم افزاری

با توجه به توضیحات داخل عکس، با کلیک بر روی گزینه ی Enable تمامی تنظیماتی که در کانفیگ فایل های نام برده شده در عکس، که تا به حال داخل استریسک در آنان تغییرات اعمال شده است، Overwrite شده و از بین خواهند رفت که با توجه به اینکه در حال حاضر تنظیمات برای اولین بار انجام می شود، بدون نگرانی روی Enable کلیک کنید. پس از تایید، در مرحله ی بعد وارد صفحه ی زیر خواهید شد:

سانترال شبکه

همانطور که پیداست، هنوز کارتی توسط FreePBX شناخته نشده است.

از منوی های سمت راست روی اولین منو (Global Settings) کلیک کنید. تنظیمات عمومی به صورت زیر نمایش داده خواهد شد:

راه اندازی ویپ

این تنظیمات به صورت پیش فرض صحیح بوده و بدون انجام تغییرات روی گزینه ی Save کلیک نمایید.

توجه: پس از ذخیره تنظیمات، به درخواستی که به رنگ قرمز در بالای صفحه نمایش داده می شود، باید عمل کنید: پس از انجام برخی تغییرات ممکن است فقط نیاز به Apply Config باشد و در برخی نیاز به Restart DAHDI & Asterisk و یا ری استارت کلی سرور باشد. در حالت فعلی با توجه به درخواست انجام شده، ابتدا نیاز به Apply Config و سپس Restart DAHDI & Asterisk می باشد:

راه ادازی voip

سپس از منوی سمت راست روی آخرین گزینه (Sangoma Settings) کلیک کرده و با توجه به کارت خود که در اینجا کارت دیجیتال می باشد، حالت Line Mode را از T1 به E1 تغییر داده و ذخیره کنید.

نصب مرکز تلفن

در این مرحله پس از Apply Config نیاز به Reboot سیستم می باشد:

تجهیزات ویپ

برای Reboot کردن می توان از محیط CLI اقدام کرد و یا از طریق مسیر زیر، سیستم را ریبوت نمود:

Admin -> System Admin -> Power Options -> Reboot

پس از ریبوت شدن سیستم، مجدداً به مسیر Connectivity -> DAHDI Config رفته. طبق تصویر زیر در حال حاضر کارت سنگوما به همراه ۲ پورت شناسایی شده است. حال به صورت مختصر به توضیح درباره گزینه ها می پردازیم:

تجهیزات voip

تنظیمات مربوط به کارت های دیجیتال در تب Digital Hardware نمایش داده می شود.

Span: هر Span نشان دهنده اطلاعات یک پورت از کارت می باشد که در حال حاضر ۲ پورت شناسایی شده است.

Alarms: نشان دهنده وضعیت پورت می باشد. مشاهده توضیحات کامل

Framing/Coding: نوع فریمینگ لینک را مشخص می کند.

D-Channel: کانال سیگنالینگ بر روی پورت را نشان می دهد.

Signaling: نوع سیگنالینگ پورت ها که معمولا pri_net و pri_cpe می باشند.

Edit: با کلیک بر روی این گزینه که در انتهای هر پورت وجود دارد، می توان به صورت مستقیم بر روی تنظیمات پورت تغییرات ایجاد نمود.

Edit Wanpipe -1:

برای پورت اول، تنظیمات پورت را مانند تصویر زیر انجام دهید:

سانترال تحت شبکه

Edit Wanpipe -2:

تنظیمات پورت دوم را نیز به صورت زیر انجام دهید:

سانترال نرم افزاری

نکته ۱: نوع سیگنالینگ پورت اول بر روی PRI_NET و پورت دوم بر روی PRI_CPE قرار داده شده است تا از طریق لینک Loop ارتباط دو پورت را با هم برقرار کنیم. به صورت نرمال برای ارتباط با لینک مخابرات، این تنظیم بر روی PRI_CPE قرار داده می شود.

نکته ۲: در بخش Framing/Coding حالت CRC4 را برای هر دو پورت قرار دادیم (در صورتی که فقط برای یک پورت فعال شود ارتباط برقرار نخواهد شد). این تنظیم نیز باید در هر دو طرف لینک، مشابه باشد.

نکته ۳: بخش Group Settings که داخل عکس با رنگ نارنجی مشخص شده است برای ایجاد گروه های متفاوت برای channel ها می باشد که در ایجاد ترانک DAHDI و Route هایی که نوشته می شود می توان از این گروه بندی ها استفاده کرد.

 

تنظیمات کارت آنالوگ

تمامی تنظیمات ابتدایی برای کارت های آنالوگ نیز مشابه می باشد. پس از راه اندازی سرور، در تب Angalog Hardware، لیست کارت های آنالوگ نصب شده، نمایش داده خواهد شد.

نرم افزار ویپ

فیلدهای مربوط به کارت های آنالوگ در این صفحه عبارتند از:

Type: نوع ماژول های FXO و FXS را مشخص می کند.

Ports: شماره پورت های مربوط به هر ماژول در این بخش نشان داده شده است.

Edit: تنظیمات مربوط به ماژول ها را می توان با کلیک بر روی گزینه Edit انجام داد که در ادامه توضیح داده می شود.

 

تنظیم پورت های FXO

روی Edit در سطر مربوطه کلیک کنید:

مرکز تلفن نرم افزاری

Signalling: در این بخش نوع سیگنالینگ مشخص می گردد که برای تمام پورت های مربوط به ماژول ها روی Kewl Start قرار داده می شود.

Group: با در نظر گرفتن شماره گروه های مختلف برای پورت ها می توان آن ها را گروه بندی نمود تا بعداً در تنظیمات دیگر مانند Outbound Settings از آن گروه بندی ها استفاده کرد.

Context: از این Context برای تماس های ورودی استفاده خواهد شد که به صورت پیشفرض روی from-analog می باشد.

 

تنظیمات پورت های FXS

روی Edit در سطر مربوطه کلیک کنید:

نرم افزار voip

تنظیمات در این بخش مانند بخش قبلی بوده فقط در اینجا گروه بندی پورت های FXS روی گروه ۱۳ قرار داده شده و از گروه پورت های FXO جدا شده است.

پس از انجام تنظیمات روی گزینه ی Save کلیک کرده و پس از Reboot از صحت کانفیگ کارت اطمینان حاصل نمایید.

در فری پی بی ایکس برای بررسی اینکه کارت های دیجیتال/ آنالوگ به درستی کانفیگ شده و آماده ی استفاده باشند باید وارد مسیر Reports -> Asterisk Info شده و از لیست سمت راست صفحه روی Dahdi کلیک نمایید:

سیستم تلفنی نرم افزاری

همانطور که داخل تصویر در بخش Dahdi Channels نمایش داده شده، تمامی پورت های FXO و FXS کانفیگ شده و در دسترس می باشند. همچنین State پورت ها در حالت In Service می باشد.

اگر تنظیمات کارت دیجیتال سنگوما انجام شده باشد، در این صفحه در بخش Dahdi PRI Spans هم می توان خروجی های مربوطه به پورت های دیجیتال کارت را مشاهده نمود.

 

اولین کسی باشید که از برنامه های آموزشی ما باخبر می شود


پیام مدیرعامل، به مناسبت سالروز تاسیس شرکت ساعیان ارتباط سالروز تأسیس ساعیان ارتباط را خدمت این خانواده جوان و آینده‌دار تبریک و تهنیت عرض می نمایم. بی شک «ساعیان ارتباط» با در اختیار داشتن سرمایه‌های عظیم به ویژه بهره‌مندی از نیروهای انسانی کارآمد و مجرب، می‌تواند برای تداوم و اعتلای قابلیت‌ های خود در سطح ملی و بین‌المللی حضوری فعال داشته باشد. آرزومندم جایگاه ...
شیوع کرونا در کشور تاکنون سبب شده تا بسیاری از کسب‌ و کارها برای حفظ سلامت تیم‌شان و ادامه فعالیت خود به خانه‌نشینی اجباری و دورکاری تن دهند. کرونا، برای ما چالش‌های بسیاری داشت که دورکاری یکی از آن‌ها بود. زمانی که شما مجبورید دورکار باشید اما همچنان نیاز به تماس تلفنی و دسترسی به داخلی خودتان از شرکت دارید این چالش چندین برابر می‌شود. ... ...
 پس از بررسی موشکافانه نیازمندی‌های ارائه شده و جلسات متعدد با مدیران فنی شرکت توسعه و بهره‌برداری ریلی مپنا، راهکار ادغام سیستم تلفنی سنتی موجود (سانترال پاناسونیک) با سیستم تلفنی نسل جدید از طرف ساعیان ارتباط مطرح گردید که با توجه به امکانات، قابلیت‌ها و در نهایت مقرون به صرفه بودن طرح نهایی، راهکار پیشنهادی تایید و توسط شرکت ساعیان ارتباط، راه‌اندازی و اجرا ...
برخی از مشتریان ما
Andishan
EIED
IAC
Madiran
Mapna
احساس رضایت را با ساعیان ارتباط آینده پیشرو تجربه کنید
آدرس : تهــــران، خیابان مطهـــــری
خیابان اورامان، پلاک ۳۴، واحد ۱۰۴
تلفن‌:‌
۰۲۱   88315442
۰۲۱   ۸۸۳۱۶۷۰۴
۰۲۱   ۸۸۳۱۶۷۱۸
۰۲۱   ۸۸۸۲۶۱۱۷
۰۲۱   ۸۸۳۱۵۳۸۴
sales@senatelecom.ir
arrow-down تماس با ما
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت ساعیان ارتباط آینده پیشرو می‌باشد
scroll to top